Dlaczego warto zrobić badania przed ketoadaptacją?

Jak często trzeba robić przegląd samochodu? Raz w roku. A ja się zastanawiam… dlaczego podstawowe badania laboratoryjne nie są raz w roku obowiązkowe dla każdej ubezpieczonej osoby? W sumie to można się domyślić – na takie masowe badania raczej naszego państwa nie stać. Choć być może dzięki temu uniknęlibyśmy wielu chorób, do których potem państwo i tak dokłada. Niestety niektórzy nie badają się przez wiele lat i nie raz dochodzi do sytuacji, że dbają bardziej o swoje auto niż zdrowie. Ja biorąc pod opiekę klientów dietetycznych, wymagam zrobienia badań, bo jeśli ich nie zobaczę, to możemy sobie gdybać i wróżyć z fusów, ale to nie będzie poważne i kompleksowe podejście do zdrowia. 

Tym bardziej, jeśli rozpoczynamy ketoadaptację.

Ketoza jest dobrym stanem. Zazwyczaj może nam służyć przez wiele lat, a nawet wspomagać powrót do zdrowia. Natomiast każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na zmiany. Dla przykładu – geny. Gen ApoE może mieć 4 mutacje (i każdy z nas jakąś ma, to nie znaczy, że jesteśmy wtedy mutantami ;). Jeśli jesteś rzadkim posiadaczem mutacji ApoE4, wtedy przy spożywaniu tłuszczów nasyconych Twój cholesterol wyświdruje w górę. Natomiast przy dobrze prowadzonej ketozie cholesterol się normalizuje. Więc jeśli nie przebadasz się przed ketoadaptacją (możesz albo zrobić dość drogie badania genetyczne albo po prostu zmierzyć poziom cholesterolu), a po kilku miesiącach pójdziesz na badania i okaże się, że Twoje poziomy cholesterolu znacznie przekraczają normę, to nie będziesz wiedzieć, czy stało się tak podczas adaptacji czy może już wcześniej. Jeśli rzeczywiście masz tę mutację, mógłbyś jednak nie decydować się na ketozę (helloł! to nie jest jedyny, najlepszy i koniecznie dla wszystkich sposób żywienia!) lub prowadzić ją bardziej w stylu śródziemnomorskim z większą ilością dobrych tłuszczów nienasyconych.

Zdjęcie Darwin Laganzon, Pixabay

Cholesterol to tylko jeden przykład. Różne strategie przy adaptacji czy prowadzeniu ketozy dotyczą także chorób autoimmunologicznych i innych wyzwań w naszym organizmie, o których możemy nawet nie mieć pojęcia, jeśli się nie zbadamy. Wniosek? Róbmy badania profilaktyczne raz do roku. Róbmy badania przed ketoadaptacją. I zróbmy je 3-6 miesiące po adaptacji. Tylko nie wcześniej, bo jak sama nazwa wskazuje – ADAPTACJA – to proces, w którym nasz organizm przechodzi wiele zmian, musimy dać mu czas, aby wszystko się ustabilizowało. Jeśli pójdziesz na badania w trakcie adaptacji, to nie będą one w żaden sposób miarodajne.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie badania polecam wykonać oraz jak je intepretować, zapraszam Cię do pobrania mojego bezpłatnego ebooka KETOTEST.

Zdrowa i szybka
ketoadaptacja.

Dołącz do 1000+
zadowolonych uczestników
kursu online KETO START

Dołączam do kursu

Czytaj również